E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verjären verjähren (D)
Stammformen verjärenverjäertverjäert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverjären
duverjäers
hien/si,hatt/etverjäert
mirverjären
dirverjäert
siverjären
Passé composé
echhuverjäert
duhuesverjäert
hien/si,hatt/ethuetverjäert
mirhuverjäert
dirhuttverjäert
sihuverjäert
Plus-que-parfait
echhatverjäert
duhasverjäert
hien/si,hatt/ethatverjäert
mirhateverjäert
dirhatverjäert
sihateverjäert
Futur I
echwäert verjären
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verjäert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverjären
dugéifsverjären
hien/si,hatt/etgéifverjären
mirgéifeverjären
dirgéiftverjären
sigéifeverjären
Conditionnel Passé composé
echhättverjäert
duhässverjäert
hien/si,hatt/ethättverjäert
mirhätteverjäert
dirhättverjäert
sihätteverjäert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverjäer!
Plurielverjäert!
verjäert
verjären
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bejären
Remarquen (intern)
fr. übersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles