E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech jären
Stammformen sech järenjäert sech sech gejäert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echjäre mech
dujäers dech
hien/si,hatt/etjäert sech
mirjären eis
dirjäert iech
sijäre sech
Passé composé
echhumechgejäert
duhuesdechgejäert
hien/si,hatt/ethuetsechgejäert
mirhunneisgejäert
dirhuttiechgejäert
sihusechgejäert
Plus-que-parfait
echhatmechgejäert
duhasdechgejäert
hien/si,hatt/ethatsechgejäert
mirhateneisgejäert
dirhatiechgejäert
sihatesechgejäert
Futur I
echwäert jären
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gejäert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifjären
dugéifsjären
hien/si,hatt/etgéifjären
mirgéifejären
dirgéiftjären
sigéifejären
Conditionnel Passé composé
echhättmechgejäert
duhässdechgejäert
hien/si,hatt/ethättsechgejäert
mirhätteneisgejäert
dirhättiechgejäert
sihättesechgejäert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierjäerdech!
Plurieljäertiech!
gejäert
jären
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bejärenverjären
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles