E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

jarren knarren, schnarren (D)
Stammformen jarrenjarrtgejarrt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echjarren
dujarrs
hien/si,hatt/etjarrt
mirjarren
dirjarrt
sijarren
Pass compos
echhugejarrt
duhuesgejarrt
hien/si,hatt/ethuetgejarrt
mirhugejarrt
dirhuttgejarrt
sihugejarrt
Plus-que-parfait
echhatgejarrt
duhasgejarrt
hien/si,hatt/ethatgejarrt
mirhategejarrt
dirhatgejarrt
sihategejarrt
Futur I
echwäert jarren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gejarrt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifjarren
dugéifsjarren
hien/si,hatt/etgéifjarren
mirgéifejarren
dirgéiftjarren
sigéifejarren
Conditionnel Pass compos
echhttgejarrt
duhssgejarrt
hien/si,hatt/ethttgejarrt
mirhättegejarrt
dirhttgejarrt
sihättegejarrt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierjarr!
Plurieljarrt!
gejarrt
jarren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles