E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

jauw-en laufen (D) – courir (F)
Stammformen jauw-enjauf-tge-jauf-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echjauw-en
dujauf-s
hien/si,hatt/etjauf-t
mirjauw-en
dirjauf-t
sijauw-en
Pass compos
echhuge-jauf-t
duhuesge-jauf-t
hien/si,hatt/ethuetge-jauf-t
mirhuge-jauf-t
dirhuttge-jauf-t
sihuge-jauf-t
Plus-que-parfait
echhatge-jauf-t
duhasge-jauf-t
hien/si,hatt/ethatge-jauf-t
mirhatege-jauf-t
dirhatge-jauf-t
sihatege-jauf-t
Modale Futur I
echwäert jauw-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-jauf-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifjauw-en
dugéifsjauw-en
hien/si,hatt/etgéifjauw-en
mirgéifejauw-en
dirgéiftjauw-en
sigéifejauw-en
Conditionnel pass compos
echhttge-jauf-t
duhssge-jauf-t
hien/si,hatt/ethttge-jauf-t
mirhättege-jauf-t
dirhttge-jauf-t
sihättege-jauf-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierjauf!
Plurieljauf-t!
ge-jauf-t
jauw-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles