E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

jeekelen
Stammformen jeekelenjeekeltgejeekelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echjeekelen
dujeekels
hien/si,hatt/etjeekelt
mirjeekelen
dirjeekelt
sijeekelen
Pass compos
echsigejeekelt
dubassgejeekelt
hien/si,hatt/etassgejeekelt
mirsigejeekelt
dirsiddgejeekelt
sisigejeekelt
Plus-que-parfait
echwargejeekelt
duwaarsgejeekelt
hien/si,hatt/etwargejeekelt
mirwaregejeekelt
dirwaartgejeekelt
siwaregejeekelt
Futur I
echwäert jeekelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gejeekelt sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifjeekelen
dugéifsjeekelen
hien/si,hatt/etgéifjeekelen
mirgéifejeekelen
dirgéiftjeekelen
sigéifejeekelen
Conditionnel Pass compos
echwiergejeekelt
duwiersgejeekelt
hien/si,hatt/etwiergejeekelt
mirwieregejeekelt
dirwiertgejeekelt
siwieregejeekelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierjeekel!
Plurieljeekelt!
gejeekelt
jeekelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
bedeutung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles