E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bejéimeren bejammern (D)lamenter (F)
Stammformen bejéimerenbejéimertbejéimert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbejéimeren
dubejéimers
hien/si,hatt/etbejéimert
mirbejéimeren
dirbejéimert
sibejéimeren
Passé composé
echhubejéimert
duhuesbejéimert
hien/si,hatt/ethuetbejéimert
mirhubejéimert
dirhuttbejéimert
sihubejéimert
Plus-que-parfait
echhatbejéimert
duhasbejéimert
hien/si,hatt/ethatbejéimert
mirhatebejéimert
dirhatbejéimert
sihatebejéimert
Futur I
echwäert bejéimeren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bejéimert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbejéimeren
dugéifsbejéimeren
hien/si,hatt/etgéifbejéimeren
mirgéifebejéimeren
dirgéiftbejéimeren
sigéifebejéimeren
Conditionnel Passé composé
echhättbejéimert
duhässbejéimert
hien/si,hatt/ethättbejéimert
mirhättebejéimert
dirhättbejéimert
sihättebejéimert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbejéimer!
Plurielbejéimert!
bejéimert
bejéimeren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
jéimeren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles