E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bejéimer-en bejammern (D)lamenter (F)
Stammformen bejéimer-enbejéimer-tbejéimer-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbejéimer-en
dubejéimer-s
hien/si,hatt/etbejéimer-t
mirbejéimer-en
dirbejéimer-t
sibejéimer-en
Passé composé
echhubejéimer-t
duhuesbejéimer-t
hien/si,hatt/ethuetbejéimer-t
mirhubejéimer-t
dirhuttbejéimer-t
sihubejéimer-t
Plus-que-parfait
echhatbejéimer-t
duhasbejéimer-t
hien/si,hatt/ethatbejéimer-t
mirhatebejéimer-t
dirhatbejéimer-t
sihatebejéimer-t
Futur I
echwäert bejéimer-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bejéimer-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbejéimer-en
dugéifsbejéimer-en
hien/si,hatt/etgéifbejéimer-en
mirgéifebejéimer-en
dirgéiftbejéimer-en
sigéifebejéimer-en
Conditionnel Passé composé
echhättbejéimer-t
duhässbejéimer-t
hien/si,hatt/ethättbejéimer-t
mirhättebejéimer-t
dirhättbejéimer-t
sihättebejéimer-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbejéimer!
Plurielbejéimer-t!
bejéimer-t
bejéimer-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
jéimer-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles