E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

jéimeren jammern (D)gémir (F)
Stammformen jéimerenjéimertgejéimert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echjéimeren
dujéimers
hien/si,hatt/etjéimert
mirjéimeren
dirjéimert
sijéimeren
Passé composé
echhugejéimert
duhuesgejéimert
hien/si,hatt/ethuetgejéimert
mirhugejéimert
dirhuttgejéimert
sihugejéimert
Plus-que-parfait
echhatgejéimert
duhasgejéimert
hien/si,hatt/ethatgejéimert
mirhategejéimert
dirhatgejéimert
sihategejéimert
Futur I
echwäert jéimeren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gejéimert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifjéimeren
dugéifsjéimeren
hien/si,hatt/etgéifjéimeren
mirgéifejéimeren
dirgéiftjéimeren
sigéifejéimeren
Conditionnel Passé composé
echhättgejéimert
duhässgejéimert
hien/si,hatt/ethättgejéimert
mirhättegejéimert
dirhättgejéimert
sihättegejéimert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierjéimer!
Plurieljéimert!
gejéimert
jéimeren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bejéimeren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles