E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

jéimer-en jammern (D)gémir (F)
Stammformen jéimer-enjéimer-tge-jéimer-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echjéimer-en
dujéimer-s
hien/si,hatt/etjéimer-t
mirjéimer-en
dirjéimer-t
sijéimer-en
Passé composé
echhuge-jéimer-t
duhuesge-jéimer-t
hien/si,hatt/ethuetge-jéimer-t
mirhuge-jéimer-t
dirhuttge-jéimer-t
sihuge-jéimer-t
Plus-que-parfait
echhatge-jéimer-t
duhasge-jéimer-t
hien/si,hatt/ethatge-jéimer-t
mirhatege-jéimer-t
dirhatge-jéimer-t
sihatege-jéimer-t
Futur I
echwäert jéimer-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-jéimer-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifjéimer-en
dugéifsjéimer-en
hien/si,hatt/etgéifjéimer-en
mirgéifejéimer-en
dirgéiftjéimer-en
sigéifejéimer-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-jéimer-t
duhässge-jéimer-t
hien/si,hatt/ethättge-jéimer-t
mirhättege-jéimer-t
dirhättge-jéimer-t
sihättege-jéimer-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierjéimer!
Plurieljéimer-t!
ge-jéimer-t
jéimer-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bejéimer-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles