E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

jéngeren jüngern (D)accoucher (zool.) (F)
Stammformen jéngerenjéngertgejéngert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echjéngeren
dujéngers
hien/si,hatt/etjéngert
mirjéngeren
dirjéngert
sijéngeren
Passé composé
echhugejéngert
duhuesgejéngert
hien/si,hatt/ethuetgejéngert
mirhugejéngert
dirhuttgejéngert
sihugejéngert
Plus-que-parfait
echhatgejéngert
duhasgejéngert
hien/si,hatt/ethatgejéngert
mirhategejéngert
dirhatgejéngert
sihategejéngert
Futur I
echwäert jéngeren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gejéngert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifjéngeren
dugéifsjéngeren
hien/si,hatt/etgéifjéngeren
mirgéifejéngeren
dirgéiftjéngeren
sigéifejéngeren
Conditionnel Passé composé
echhättgejéngert
duhässgejéngert
hien/si,hatt/ethättgejéngert
mirhättegejéngert
dirhättgejéngert
sihättegejéngert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierjénger!
Plurieljéngert!
gejéngert
jéngeren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles