E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

jicken essen (D)manger (F)
Stammformen jickenjicktgejickt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echjicken
dujicks
hien/si,hatt/etjickt
mirjicken
dirjickt
sijicken
Pass compos
echhugejickt
duhuesgejickt
hien/si,hatt/ethuetgejickt
mirhugejickt
dirhuttgejickt
sihugejickt
Plus-que-parfait
echhatgejickt
duhasgejickt
hien/si,hatt/ethatgejickt
mirhategejickt
dirhatgejickt
sihategejickt
Futur I
echwäert jicken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gejickt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifjicken
dugéifsjicken
hien/si,hatt/etgéifjicken
mirgéifejicken
dirgéiftjicken
sigéifejicken
Conditionnel Pass compos
echhttgejickt
duhssgejickt
hien/si,hatt/ethttgejickt
mirhättegejickt
dirhttgejickt
sihättegejickt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierjick!
Plurieljickt!
gejickt
jicken
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles