E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

jiipsen fiepen (D)fiaulement (F)
Stammformen jiipsenjiipstgejiipst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echjiipsen
dujiips
hien/si,hatt/etjiipst
mirjiipsen
dirjiipst
sijiipsen
Pass compos
echhugejiipst
duhuesgejiipst
hien/si,hatt/ethuetgejiipst
mirhugejiipst
dirhuttgejiipst
sihugejiipst
Plus-que-parfait
echhatgejiipst
duhasgejiipst
hien/si,hatt/ethatgejiipst
mirhategejiipst
dirhatgejiipst
sihategejiipst
Futur I
echwäert jiipsen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gejiipst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifjiipsen
dugéifsjiipsen
hien/si,hatt/etgéifjiipsen
mirgéifejiipsen
dirgéiftjiipsen
sigéifejiipsen
Conditionnel Pass compos
echhttgejiipst
duhssgejiipst
hien/si,hatt/ethttgejiipst
mirhättegejiipst
dirhttgejiipst
sihättegejiipst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierjiips!
Plurieljiipst!
gejiipst
jiipsen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles