E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

jitzen ejakulieren (D)ejaculer (F)
Stammformen jitzenjitztgejitzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echjitzen
dujitz
hien/si,hatt/etjitzt
mirjitzen
dirjitzt
sijitzen
Pass compos
echsigejitzt
dubassgejitzt
hien/si,hatt/etassgejitzt
mirsigejitzt
dirsiddgejitzt
sisigejitzt
Plus-que-parfait
echwargejitzt
duwaarsgejitzt
hien/si,hatt/etwargejitzt
mirwaregejitzt
dirwaartgejitzt
siwaregejitzt
Futur I
echwäert jitzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gejitzt sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifjitzen
dugéifsjitzen
hien/si,hatt/etgéifjitzen
mirgéifejitzen
dirgéiftjitzen
sigéifejitzen
Conditionnel Pass compos
echwiergejitzt
duwiersgejitzt
hien/si,hatt/etwiergejitzt
mirwieregejitzt
dirwiertgejitzt
siwieregejitzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierjitz!
Plurieljitzt!
gejitzt
jitzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles