E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

accordéieren bewilligen (D)accorder (F)to allow (E)
Stammformen accordéierenaccordéiertaccordéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echaccordéieren
duaccordéiers
hien/si,hatt/etaccordéiert
miraccordéieren
diraccordéiert
siaccordéieren
Passé composé
echhunnaccordéiert
duhuesaccordéiert
hien/si,hatt/ethuetaccordéiert
mirhunnaccordéiert
dirhuttaccordéiert
sihunnaccordéiert
Plus-que-parfait
echhataccordéiert
duhasaccordéiert
hien/si,hatt/ethataccordéiert
mirhatenaccordéiert
dirhataccordéiert
sihatenaccordéiert
Futur I
echwäert accordéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert accordéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaccordéieren
dugéifsaccordéieren
hien/si,hatt/etgéifaccordéieren
mirgéifenaccordéieren
dirgéiftaccordéieren
sigéifenaccordéieren
Conditionnel Passé composé
echhättaccordéiert
duhässaccordéiert
hien/si,hatt/ethättaccordéiert
mirhättenaccordéiert
dirhättaccordéiert
sihättenaccordéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieraccordéier!
Plurielaccordéiert!
accordéiert
accordéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles