E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

becheren bechern, trinken (D)picoler (F)booze (E)
Stammformen becherenbechertgebechert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbecheren
dubechers
hien/si,hatt/etbechert
mirbecheren
dirbechert
sibecheren
Pass compos
echhugebechert
duhuesgebechert
hien/si,hatt/ethuetgebechert
mirhugebechert
dirhuttgebechert
sihugebechert
Plus-que-parfait
echhatgebechert
duhasgebechert
hien/si,hatt/ethatgebechert
mirhategebechert
dirhatgebechert
sihategebechert
Futur I
echwäert becheren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebechert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbecheren
dugéifsbecheren
hien/si,hatt/etgéifbecheren
mirgéifebecheren
dirgéiftbecheren
sigéifebecheren
Conditionnel Pass compos
echhttgebechert
duhssgebechert
hien/si,hatt/ethttgebechert
mirhättegebechert
dirhttgebechert
sihättegebechert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbecher!
Plurielbechert!
gebechert
becheren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles