E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

jongl-éier-en jonglieren (D)jongler (F)
Stammformen jongl-éier-enjongl-éier-tjongl-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echjongl-éier-en
dujongl-éier-s
hien/si,hatt/etjongl-éier-t
mirjongl-éier-en
dirjongl-éier-t
sijongl-éier-en
Passé composé
echhujongl-éier-t
duhuesjongl-éier-t
hien/si,hatt/ethuetjongl-éier-t
mirhujongl-éier-t
dirhuttjongl-éier-t
sihujongl-éier-t
Plus-que-parfait
echhatjongl-éier-t
duhasjongl-éier-t
hien/si,hatt/ethatjongl-éier-t
mirhatejongl-éier-t
dirhatjongl-éier-t
sihatejongl-éier-t
Futur I
echwäert jongl-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert jongl-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifjongl-éier-en
dugéifsjongl-éier-en
hien/si,hatt/etgéifjongl-éier-en
mirgéifejongl-éier-en
dirgéiftjongl-éier-en
sigéifejongl-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättjongl-éier-t
duhässjongl-éier-t
hien/si,hatt/ethättjongl-éier-t
mirhättejongl-éier-t
dirhättjongl-éier-t
sihättejongl-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierjongl-éier!
Plurieljongl-éier-t!
jongl-éier-t
jongl-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles