E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verjubbelen verjubeln (D)dpenser (F)
Stammformen verjubbelenverjubbeltverjubbelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverjubbelen
duverjubbels
hien/si,hatt/etverjubbelt
mirverjubbelen
dirverjubbelt
siverjubbelen
Pass compos
echhuverjubbelt
duhuesverjubbelt
hien/si,hatt/ethuetverjubbelt
mirhuverjubbelt
dirhuttverjubbelt
sihuverjubbelt
Plus-que-parfait
echhatverjubbelt
duhasverjubbelt
hien/si,hatt/ethatverjubbelt
mirhateverjubbelt
dirhatverjubbelt
sihateverjubbelt
Futur I
echwäert verjubbelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verjubbelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverjubbelen
dugéifsverjubbelen
hien/si,hatt/etgéifverjubbelen
mirgéifeverjubbelen
dirgéiftverjubbelen
sigéifeverjubbelen
Conditionnel Pass compos
echhttverjubbelt
duhssverjubbelt
hien/si,hatt/ethttverjubbelt
mirhätteverjubbelt
dirhttverjubbelt
sihätteverjubbelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverjubbel!
Plurielverjubbelt!
verjubbelt
verjubbelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles