E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verjubbel-en verjubeln (D)dpenser (F)
Stammformen verjubbel-enverjubbel-tverjubbel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverjubbel-en
duverjubbel-s
hien/si,hatt/etverjubbel-t
mirverjubbel-en
dirverjubbel-t
siverjubbel-en
Pass compos
echhuverjubbel-t
duhuesverjubbel-t
hien/si,hatt/ethuetverjubbel-t
mirhuverjubbel-t
dirhuttverjubbel-t
sihuverjubbel-t
Plus-que-parfait
echhatverjubbel-t
duhasverjubbel-t
hien/si,hatt/ethatverjubbel-t
mirhateverjubbel-t
dirhatverjubbel-t
sihateverjubbel-t
Futur I
echwäert verjubbel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verjubbel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverjubbel-en
dugéifsverjubbel-en
hien/si,hatt/etgéifverjubbel-en
mirgéifeverjubbel-en
dirgéiftverjubbel-en
sigéifeverjubbel-en
Conditionnel Pass compos
echhttverjubbel-t
duhssverjubbel-t
hien/si,hatt/ethttverjubbel-t
mirhätteverjubbel-t
dirhttverjubbel-t
sihätteverjubbel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverjubbel!
Plurielverjubbel-t!
verjubbel-t
verjubbel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles