E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zoujubelen zujubeln (D)acclamer (F)
Stammformen zoujubelenjubelt zouzougejubelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echjubelen zou
dujubels zou
hien/si,hatt/etjubelt zou
mirjubelen zou
dirjubelt zou
sijubelen zou
Pass compos
echhunnzougejubelt
duhueszougejubelt
hien/si,hatt/ethuetzougejubelt
mirhunnzougejubelt
dirhuttzougejubelt
sihunnzougejubelt
Plus-que-parfait
echhatzougejubelt
duhaszougejubelt
hien/si,hatt/ethatzougejubelt
mirhatenzougejubelt
dirhatzougejubelt
sihatenzougejubelt
Futur I
echwäert zoujubelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougejubelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzoujubelen
dugéifszoujubelen
hien/si,hatt/etgéifzoujubelen
mirgéifenzoujubelen
dirgéiftzoujubelen
sigéifenzoujubelen
Conditionnel Pass compos
echhttzougejubelt
duhsszougejubelt
hien/si,hatt/ethttzougejubelt
mirhttenzougejubelt
dirhttzougejubelt
sihttenzougejubelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierjubel zou!
Plurieljubelt zou!
zougejubelt
zoujubelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles