E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zoujubel-en zujubeln (D)acclamer (F)
Stammformen zoujubel-enjubel-t zouzouge-jubel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echjubel-en zou
dujubel-s zou
hien/si,hatt/etjubel-t zou
mirjubel-en zou
dirjubel-t zou
sijubel-en zou
Pass compos
echhunnzouge-jubel-t
duhueszouge-jubel-t
hien/si,hatt/ethuetzouge-jubel-t
mirhunnzouge-jubel-t
dirhuttzouge-jubel-t
sihunnzouge-jubel-t
Plus-que-parfait
echhatzouge-jubel-t
duhaszouge-jubel-t
hien/si,hatt/ethatzouge-jubel-t
mirhatenzouge-jubel-t
dirhatzouge-jubel-t
sihatenzouge-jubel-t
Futur I
echwäert zoujubel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zouge-jubel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzoujubel-en
dugéifszoujubel-en
hien/si,hatt/etgéifzoujubel-en
mirgéifenzoujubel-en
dirgéiftzoujubel-en
sigéifenzoujubel-en
Conditionnel Pass compos
echhttzouge-jubel-t
duhsszouge-jubel-t
hien/si,hatt/ethttzouge-jubel-t
mirhttenzouge-jubel-t
dirhttzouge-jubel-t
sihttenzouge-jubel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierjubel zou!
Plurieljubel-t zou!
zouge-jubel-t
zoujubel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles