E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

jubil-éier-en jubilieren (D)jubiler (F)
Stammformen jubil-éier-enjubil-éier-tjubil-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echjubil-éier-en
dujubil-éier-s
hien/si,hatt/etjubil-éier-t
mirjubil-éier-en
dirjubil-éier-t
sijubil-éier-en
Passé composé
echhujubil-éier-t
duhuesjubil-éier-t
hien/si,hatt/ethuetjubil-éier-t
mirhujubil-éier-t
dirhuttjubil-éier-t
sihujubil-éier-t
Plus-que-parfait
echhatjubil-éier-t
duhasjubil-éier-t
hien/si,hatt/ethatjubil-éier-t
mirhatejubil-éier-t
dirhatjubil-éier-t
sihatejubil-éier-t
Futur I
echwäert jubil-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert jubil-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifjubil-éier-en
dugéifsjubil-éier-en
hien/si,hatt/etgéifjubil-éier-en
mirgéifejubil-éier-en
dirgéiftjubil-éier-en
sigéifejubil-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättjubil-éier-t
duhässjubil-éier-t
hien/si,hatt/ethättjubil-éier-t
mirhättejubil-éier-t
dirhättjubil-éier-t
sihättejubil-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierjubil-éier!
Plurieljubil-éier-t!
jubil-éier-t
jubil-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles