E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

jucken jucken (D)gratter (F)
Stammformen juckenjucktgejuckt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echjucken
dujucks
hien/si,hatt/etjuckt
mirjucken
dirjuckt
sijucken
Pass compos
echhugejuckt
duhuesgejuckt
hien/si,hatt/ethuetgejuckt
mirhugejuckt
dirhuttgejuckt
sihugejuckt
Plus-que-parfait
echhatgejuckt
duhasgejuckt
hien/si,hatt/ethatgejuckt
mirhategejuckt
dirhatgejuckt
sihategejuckt
Futur I
echwäert jucken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gejuckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifjucken
dugéifsjucken
hien/si,hatt/etgéifjucken
mirgéifejucken
dirgéiftjucken
sigéifejucken
Conditionnel Pass compos
echhttgejuckt
duhssgejuckt
hien/si,hatt/ethttgejuckt
mirhättegejuckt
dirhttgejuckt
sihättegejuckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierjuck!
Plurieljuckt!
gejuckt
jucken
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles