E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

jugéieren beurteilen, richten (D)juger (F)
Stammformen jugéierenjugéiertjugéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echjugéieren
dujugéiers
hien/si,hatt/etjugéiert
mirjugéieren
dirjugéiert
sijugéieren
Passé composé
echhujugéiert
duhuesjugéiert
hien/si,hatt/ethuetjugéiert
mirhujugéiert
dirhuttjugéiert
sihujugéiert
Plus-que-parfait
echhatjugéiert
duhasjugéiert
hien/si,hatt/ethatjugéiert
mirhatejugéiert
dirhatjugéiert
sihatejugéiert
Futur I
echwäert jugéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert jugéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifjugéieren
dugéifsjugéieren
hien/si,hatt/etgéifjugéieren
mirgéifejugéieren
dirgéiftjugéieren
sigéifejugéieren
Conditionnel Passé composé
echhättjugéiert
duhässjugéiert
hien/si,hatt/ethättjugéiert
mirhättejugéiert
dirhättjugéiert
sihättejugéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierjugéier!
Plurieljugéiert!
jugéiert
jugéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles