E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

jug-éier-en beurteilen, richten (D)juger (F)
Stammformen jug-éier-enjug-éier-tjug-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echjug-éier-en
dujug-éier-s
hien/si,hatt/etjug-éier-t
mirjug-éier-en
dirjug-éier-t
sijug-éier-en
Passé composé
echhujug-éier-t
duhuesjug-éier-t
hien/si,hatt/ethuetjug-éier-t
mirhujug-éier-t
dirhuttjug-éier-t
sihujug-éier-t
Plus-que-parfait
echhatjug-éier-t
duhasjug-éier-t
hien/si,hatt/ethatjug-éier-t
mirhatejug-éier-t
dirhatjug-éier-t
sihatejug-éier-t
Futur I
echwäert jug-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert jug-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifjug-éier-en
dugéifsjug-éier-en
hien/si,hatt/etgéifjug-éier-en
mirgéifejug-éier-en
dirgéiftjug-éier-en
sigéifejug-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättjug-éier-t
duhässjug-éier-t
hien/si,hatt/ethättjug-éier-t
mirhättejug-éier-t
dirhättjug-éier-t
sihättejug-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierjug-éier!
Plurieljug-éier-t!
jug-éier-t
jug-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles