E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

béchsen büffeln (D)bosser (F)learn by (E)
Stammformen béchsenbéchstgebéchst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbéchsen
dubéchs
hien/si,hatt/etbéchst
mirbéchsen
dirbéchst
sibéchsen
Passé composé
echhugebéchst
duhuesgebéchst
hien/si,hatt/ethuetgebéchst
mirhugebéchst
dirhuttgebéchst
sihugebéchst
Plus-que-parfait
echhatgebéchst
duhasgebéchst
hien/si,hatt/ethatgebéchst
mirhategebéchst
dirhatgebéchst
sihategebéchst
Futur I
echwäert béchsen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebéchst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbéchsen
dugéifsbéchsen
hien/si,hatt/etgéifbéchsen
mirgéifebéchsen
dirgéiftbéchsen
sigéifebéchsen
Conditionnel Passé composé
echhättgebéchst
duhässgebéchst
hien/si,hatt/ethättgebéchst
mirhättegebéchst
dirhättgebéchst
sihättegebéchst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbéchs!
Plurielbéchst!
gebéchst
béchsen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles