E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

jumel-éier-en verbinden (D)jumeler (F)
Stammformen jumel-éier-enjumel-éier-tjumel-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echjumel-éier-en
dujumel-éier-s
hien/si,hatt/etjumel-éier-t
mirjumel-éier-en
dirjumel-éier-t
sijumel-éier-en
Passé composé
echhujumel-éier-t
duhuesjumel-éier-t
hien/si,hatt/ethuetjumel-éier-t
mirhujumel-éier-t
dirhuttjumel-éier-t
sihujumel-éier-t
Plus-que-parfait
echhatjumel-éier-t
duhasjumel-éier-t
hien/si,hatt/ethatjumel-éier-t
mirhatejumel-éier-t
dirhatjumel-éier-t
sihatejumel-éier-t
Futur I
echwäert jumel-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert jumel-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifjumel-éier-en
dugéifsjumel-éier-en
hien/si,hatt/etgéifjumel-éier-en
mirgéifejumel-éier-en
dirgéiftjumel-éier-en
sigéifejumel-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättjumel-éier-t
duhässjumel-éier-t
hien/si,hatt/ethättjumel-éier-t
mirhättejumel-éier-t
dirhättjumel-éier-t
sihättejumel-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierjumel-éier!
Plurieljumel-éier-t!
jumel-éier-t
jumel-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles