E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

jummen werfen (D)lancer (F)
Stammformen jummenjummtgejummt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echjummen
dujumms
hien/si,hatt/etjummt
mirjummen
dirjummt
sijummen
Pass compos
echhugejummt
duhuesgejummt
hien/si,hatt/ethuetgejummt
mirhugejummt
dirhuttgejummt
sihugejummt
Plus-que-parfait
echhatgejummt
duhasgejummt
hien/si,hatt/ethatgejummt
mirhategejummt
dirhatgejummt
sihategejummt
Futur I
echwäert jummen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gejummt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifjummen
dugéifsjummen
hien/si,hatt/etgéifjummen
mirgéifejummen
dirgéiftjummen
sigéifejummen
Conditionnel Pass compos
echhttgejummt
duhssgejummt
hien/si,hatt/ethttgejummt
mirhättegejummt
dirhttgejummt
sihättegejummt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierjumm!
Plurieljummt!
gejummt
jummen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles