E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

juppelen hpfen (D)bondir (F)
Stammformen juppelenjuppeltgejuppelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echjuppelen
dujuppels
hien/si,hatt/etjuppelt
mirjuppelen
dirjuppelt
sijuppelen
Pass compos
echhugejuppelt
duhuesgejuppelt
hien/si,hatt/ethuetgejuppelt
mirhugejuppelt
dirhuttgejuppelt
sihugejuppelt
Plus-que-parfait
echhatgejuppelt
duhasgejuppelt
hien/si,hatt/ethatgejuppelt
mirhategejuppelt
dirhatgejuppelt
sihategejuppelt
Futur I
echwäert juppelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gejuppelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifjuppelen
dugéifsjuppelen
hien/si,hatt/etgéifjuppelen
mirgéifejuppelen
dirgéiftjuppelen
sigéifejuppelen
Conditionnel Pass compos
echhttgejuppelt
duhssgejuppelt
hien/si,hatt/ethttgejuppelt
mirhättegejuppelt
dirhttgejuppelt
sihättegejuppelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierjuppel!
Plurieljuppelt!
gejuppelt
juppelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles