E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

justifiéieren erklären (D)justifier (F)
Stammformen justifiéierenjustifiéiertjustifiéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten justifizéieren
Indikativ Aktiv
Présent
echjustifiéieren
dujustifiéiers
hien/si,hatt/etjustifiéiert
mirjustifiéieren
dirjustifiéiert
sijustifiéieren
Passé composé
echhujustifiéiert
duhuesjustifiéiert
hien/si,hatt/ethuetjustifiéiert
mirhujustifiéiert
dirhuttjustifiéiert
sihujustifiéiert
Plus-que-parfait
echhatjustifiéiert
duhasjustifiéiert
hien/si,hatt/ethatjustifiéiert
mirhatejustifiéiert
dirhatjustifiéiert
sihatejustifiéiert
Futur I
echwäert justifiéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert justifiéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifjustifiéieren
dugéifsjustifiéieren
hien/si,hatt/etgéifjustifiéieren
mirgéifejustifiéieren
dirgéiftjustifiéieren
sigéifejustifiéieren
Conditionnel Passé composé
echhättjustifiéiert
duhässjustifiéiert
hien/si,hatt/ethättjustifiéiert
mirhättejustifiéiert
dirhättjustifiéiert
sihättejustifiéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierjustifiéier!
Plurieljustifiéiert!
justifiéiert
justifiéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles