E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kaalwen kalben (D)vler (F)
Stammformen kaalwenkaleftgekaleft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkaalwen
dukalefs
hien/si,hatt/etkaleft
mirkaalwen
dirkaleft
sikaalwen
Pass compos
echhugekaleft
duhuesgekaleft
hien/si,hatt/ethuetgekaleft
mirhugekaleft
dirhuttgekaleft
sihugekaleft
Plus-que-parfait
echhatgekaleft
duhasgekaleft
hien/si,hatt/ethatgekaleft
mirhategekaleft
dirhatgekaleft
sihategekaleft
Futur I
echwäert kaalwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekaleft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkaalwen
dugéifskaalwen
hien/si,hatt/etgéifkaalwen
mirgéifekaalwen
dirgéiftkaalwen
sigéifekaalwen
Conditionnel Pass compos
echhttgekaleft
duhssgekaleft
hien/si,hatt/ethttgekaleft
mirhättegekaleft
dirhttgekaleft
sihättegekaleft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkalef!
Plurielkaleft!
gekaleft
kaalwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles