E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kaalw-en kalben (D)vler (F)
Stammformen kaalw-enkalef-tge-kalef-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkaalw-en
dukalef-s
hien/si,hatt/etkalef-t
mirkaalw-en
dirkalef-t
sikaalw-en
Pass compos
echhuge-kalef-t
duhuesge-kalef-t
hien/si,hatt/ethuetge-kalef-t
mirhuge-kalef-t
dirhuttge-kalef-t
sihuge-kalef-t
Plus-que-parfait
echhatge-kalef-t
duhasge-kalef-t
hien/si,hatt/ethatge-kalef-t
mirhatege-kalef-t
dirhatge-kalef-t
sihatege-kalef-t
Futur I
echwäert kaalw-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-kalef-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkaalw-en
dugéifskaalw-en
hien/si,hatt/etgéifkaalw-en
mirgéifekaalw-en
dirgéiftkaalw-en
sigéifekaalw-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-kalef-t
duhssge-kalef-t
hien/si,hatt/ethttge-kalef-t
mirhättege-kalef-t
dirhttge-kalef-t
sihättege-kalef-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkalef!
Plurielkalef-t!
ge-kalef-t
kaalw-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles