E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kabrinéieren
Stammformen kabrinéierenkabrinéiertkabrinéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkabrinéieren
dukabrinéiers
hien/si,hatt/etkabrinéiert
mirkabrinéieren
dirkabrinéiert
sikabrinéieren
Passé composé
echhukabrinéiert
duhueskabrinéiert
hien/si,hatt/ethuetkabrinéiert
mirhukabrinéiert
dirhuttkabrinéiert
sihukabrinéiert
Plus-que-parfait
echhatkabrinéiert
duhaskabrinéiert
hien/si,hatt/ethatkabrinéiert
mirhatekabrinéiert
dirhatkabrinéiert
sihatekabrinéiert
Futur I
echwäert kabrinéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kabrinéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkabrinéieren
dugéifskabrinéieren
hien/si,hatt/etgéifkabrinéieren
mirgéifekabrinéieren
dirgéiftkabrinéieren
sigéifekabrinéieren
Conditionnel Passé composé
echhättkabrinéiert
duhässkabrinéiert
hien/si,hatt/ethättkabrinéiert
mirhättekabrinéiert
dirhättkabrinéiert
sihättekabrinéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkabrinéier!
Plurielkabrinéiert!
kabrinéiert
kabrinéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
bedeutung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles