E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

akachen einkochen (D)cuire, cuire l'tuve, rduire (faire paissir) (F)
Stammformen akachenkacht anagekacht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkachen an
dukachs an
hien/si,hatt/etkacht an
mirkachen an
dirkacht an
sikachen an
Pass compos
echhunnagekacht
duhuesagekacht
hien/si,hatt/ethuetagekacht
mirhunnagekacht
dirhuttagekacht
sihunnagekacht
Plus-que-parfait
echhatagekacht
duhasagekacht
hien/si,hatt/ethatagekacht
mirhatenagekacht
dirhatagekacht
sihatenagekacht
Futur I
echwäert akachen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agekacht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifakachen
dugéifsakachen
hien/si,hatt/etgéifakachen
mirgéifenakachen
dirgéiftakachen
sigéifenakachen
Conditionnel Pass compos
echhttagekacht
duhssagekacht
hien/si,hatt/ethttagekacht
mirhttenagekacht
dirhttagekacht
sihttenagekacht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkach an!
Plurielkacht an!
agekacht
akachen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskacheniwwerkachenkachennokachenofkachenopkachenverkachen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles