E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

akach-en einkochen (D)cuire, cuire l'tuve, rduire (faire paissir) (F)
Stammformen akach-enkach-t anage-kach-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkach-en an
dukach-s an
hien/si,hatt/etkach-t an
mirkach-en an
dirkach-t an
sikach-en an
Pass compos
echhunnage-kach-t
duhuesage-kach-t
hien/si,hatt/ethuetage-kach-t
mirhunnage-kach-t
dirhuttage-kach-t
sihunnage-kach-t
Plus-que-parfait
echhatage-kach-t
duhasage-kach-t
hien/si,hatt/ethatage-kach-t
mirhatenage-kach-t
dirhatage-kach-t
sihatenage-kach-t
Futur I
echwäert akach-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-kach-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifakach-en
dugéifsakach-en
hien/si,hatt/etgéifakach-en
mirgéifenakach-en
dirgéiftakach-en
sigéifenakach-en
Conditionnel Pass compos
echhttage-kach-t
duhssage-kach-t
hien/si,hatt/ethttage-kach-t
mirhttenage-kach-t
dirhttage-kach-t
sihttenage-kach-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkach an!
Plurielkach-t an!
age-kach-t
akach-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskach-eniwwerkach-enkach-ennokach-enofkach-enopkach-enverkach-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles