E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerkachen berkochen (D)
Stammformen iwwerkacheniwwerkachtiwwerkacht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerkachen
duiwwerkachs
hien/si,hatt/etiwwerkacht
miriwwerkachen
diriwwerkacht
siiwwerkachen
Pass compos
echhunniwwerkacht
duhuesiwwerkacht
hien/si,hatt/ethuetiwwerkacht
mirhunniwwerkacht
dirhuttiwwerkacht
sihunniwwerkacht
Plus-que-parfait
echhatiwwerkacht
duhasiwwerkacht
hien/si,hatt/ethatiwwerkacht
mirhateniwwerkacht
dirhatiwwerkacht
sihateniwwerkacht
Futur I
echwäert iwwerkachen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerkacht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerkachen
dugéifsiwwerkachen
hien/si,hatt/etgéifiwwerkachen
mirgéifeniwwerkachen
dirgéiftiwwerkachen
sigéifeniwwerkachen
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerkacht
duhssiwwerkacht
hien/si,hatt/ethttiwwerkacht
mirhtteniwwerkacht
dirhttiwwerkacht
sihtteniwwerkacht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerkach!
Plurieliwwerkacht!
iwwerkacht
iwwerkachen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
akachenauskachenkachennokachenofkachenopkachenverkachen
Remarquen (intern)
fr. bersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles