E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerkach-en berkochen (D)
Stammformen iwwerkach-eniwwerkach-tiwwerkach-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerkach-en
duiwwerkach-s
hien/si,hatt/etiwwerkach-t
miriwwerkach-en
diriwwerkach-t
siiwwerkach-en
Pass compos
echhunniwwerkach-t
duhuesiwwerkach-t
hien/si,hatt/ethuetiwwerkach-t
mirhunniwwerkach-t
dirhuttiwwerkach-t
sihunniwwerkach-t
Plus-que-parfait
echhatiwwerkach-t
duhasiwwerkach-t
hien/si,hatt/ethatiwwerkach-t
mirhateniwwerkach-t
dirhatiwwerkach-t
sihateniwwerkach-t
Futur I
echwäert iwwerkach-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerkach-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerkach-en
dugéifsiwwerkach-en
hien/si,hatt/etgéifiwwerkach-en
mirgéifeniwwerkach-en
dirgéiftiwwerkach-en
sigéifeniwwerkach-en
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerkach-t
duhssiwwerkach-t
hien/si,hatt/ethttiwwerkach-t
mirhtteniwwerkach-t
dirhttiwwerkach-t
sihtteniwwerkach-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerkach!
Plurieliwwerkach-t!
iwwerkach-t
iwwerkach-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
akach-enauskach-enkach-ennokach-enofkach-enopkach-enverkach-en
Remarquen (intern)
fr. bersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles