E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kachen kochen (D)cuisiner (F)
Stammformen kachenkachtgekacht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkachen
dukachs
hien/si,hatt/etkacht
mirkachen
dirkacht
sikachen
Pass compos
echhugekacht
duhuesgekacht
hien/si,hatt/ethuetgekacht
mirhugekacht
dirhuttgekacht
sihugekacht
Plus-que-parfait
echhatgekacht
duhasgekacht
hien/si,hatt/ethatgekacht
mirhategekacht
dirhatgekacht
sihategekacht
Futur I
echwäert kachen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekacht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkachen
dugéifskachen
hien/si,hatt/etgéifkachen
mirgéifekachen
dirgéiftkachen
sigéifekachen
Conditionnel Pass compos
echhttgekacht
duhssgekacht
hien/si,hatt/ethttgekacht
mirhättegekacht
dirhttgekacht
sihättegekacht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkach!
Plurielkacht!
gekacht
kachen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
akachenauskacheniwwerkachennokachenofkachenopkachenverkachen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles