E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kach-en kochen (D)cuisiner (F)
Stammformen kach-enkach-tge-kach-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkach-en
dukach-s
hien/si,hatt/etkach-t
mirkach-en
dirkach-t
sikach-en
Pass compos
echhuge-kach-t
duhuesge-kach-t
hien/si,hatt/ethuetge-kach-t
mirhuge-kach-t
dirhuttge-kach-t
sihuge-kach-t
Plus-que-parfait
echhatge-kach-t
duhasge-kach-t
hien/si,hatt/ethatge-kach-t
mirhatege-kach-t
dirhatge-kach-t
sihatege-kach-t
Futur I
echwäert kach-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-kach-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkach-en
dugéifskach-en
hien/si,hatt/etgéifkach-en
mirgéifekach-en
dirgéiftkach-en
sigéifekach-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-kach-t
duhssge-kach-t
hien/si,hatt/ethttge-kach-t
mirhättege-kach-t
dirhttge-kach-t
sihättege-kach-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkach!
Plurielkach-t!
ge-kach-t
kach-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
akach-enauskach-eniwwerkach-ennokach-enofkach-enopkach-enverkach-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles