E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kachelen kacheln (D)carreler (F)
Stammformen kachelenkacheltgekachelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkachelen
dukachels
hien/si,hatt/etkachelt
mirkachelen
dirkachelt
sikachelen
Pass compos
echhugekachelt
duhuesgekachelt
hien/si,hatt/ethuetgekachelt
mirhugekachelt
dirhuttgekachelt
sihugekachelt
Plus-que-parfait
echhatgekachelt
duhasgekachelt
hien/si,hatt/ethatgekachelt
mirhategekachelt
dirhatgekachelt
sihategekachelt
Futur I
echwäert kachelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekachelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkachelen
dugéifskachelen
hien/si,hatt/etgéifkachelen
mirgéifekachelen
dirgéiftkachelen
sigéifekachelen
Conditionnel Pass compos
echhttgekachelt
duhssgekachelt
hien/si,hatt/ethttgekachelt
mirhättegekachelt
dirhttgekachelt
sihättegekachelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkachel!
Plurielkachelt!
gekachelt
kachelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles