E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ermkafen wiederkaufen (D)racheter (F)
Stammformen ermkafenkeeft ermermkaf
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erm-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten kaaft, kat
Indikativ Aktiv
Prsent
echkafen erm
dukeefs erm
hien/si,hatt/etkeeft erm
mirkafen erm
dirkaaft erm
sikafen erm
Pass compos
echhunnermkaf
duhuesermkaf
hien/si,hatt/ethuetermkaf
mirhunnermkaf
dirhuttermkaf
sihunnermkaf
Plus-que-parfait
echhatermkaf
duhasermkaf
hien/si,hatt/ethatermkaf
mirhatenermkaf
dirhatermkaf
sihatenermkaf
Futur I
echwäert ermkafen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ermkaf hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*kif erm
du*kifs erm
hien/si,hatt/et*kif erm
mir*kifen erm
dir*kift erm
si*kifen erm
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifermkafen
dugéifsermkafen
hien/si,hatt/etgéifermkafen
mirgéifenermkafen
dirgéiftermkafen
sigéifenermkafen
Conditionnel Pass compos
echhttermkaf
duhssermkaf
hien/si,hatt/ethttermkaf
mirhttenermkaf
dirhttermkaf
sihttenermkaf
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkaf erm!
Plurielkaaft erm!
ermkaf
ermkafen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
akafenausverkafen bikafenkafenmatkafennokafenofkafenopkafenverkafen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles