E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erėmkaf-en wiederkaufen (D)racheter (F)
Stammformen erėmkaf-enkeef-t erėmerėmkaf
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erėm-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten kaaft, kat
Indikativ Aktiv
Présent
echkaf-en erėm
dukeef-s erėm
hien/si,hatt/etkeef-t erėm
mirkaf-en erėm
dirkaaf-t erėm
sikaf-en erėm
Passé composé
echhunnerėmkaf
duhueserėmkaf
hien/si,hatt/ethueterėmkaf
mirhunnerėmkaf
dirhutterėmkaf
sihunnerėmkaf
Plus-que-parfait
echhaterėmkaf
duhaserėmkaf
hien/si,hatt/ethaterėmkaf
mirhatenerėmkaf
dirhaterėmkaf
sihatenerėmkaf
Futur I
echwäert erėmkaf-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erėmkaf hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*kéif erėm
du*kéif-s erėm
hien/si,hatt/et*kéif erėm
mir*kéif-en erėm
dir*kéif-t erėm
si*kéif-en erėm
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferėmkaf-en
dugéifserėmkaf-en
hien/si,hatt/etgéiferėmkaf-en
mirgéifenerėmkaf-en
dirgéifterėmkaf-en
sigéifenerėmkaf-en
Conditionnel Passé composé
echhätterėmkaf
duhässerėmkaf
hien/si,hatt/ethätterėmkaf
mirhättenerėmkaf
dirhätterėmkaf
sihättenerėmkaf
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkaf erėm!
Plurielkaaf-t erėm!
erėmkaf
erėmkaf-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
akaf-enausverkaf-en bäikaf-enkaf-enmatkaf-ennokaf-enofkaf-enopkaf-enverkaf-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles