E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

matkafen mitkaufen (D)acheter ensemble (F)
Stammformen matkafenkeeft matmatkaf
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (mat-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten kaaft, kat
Indikativ Aktiv
Prsent
echkafe mat
dukeefs mat
hien/si,hatt/etkeeft mat
mirkafe mat
dirkaaft mat
sikafe mat
Pass compos
echhumatkaf
duhuesmatkaf
hien/si,hatt/ethuetmatkaf
mirhumatkaf
dirhuttmatkaf
sihumatkaf
Plus-que-parfait
echhatmatkaf
duhasmatkaf
hien/si,hatt/ethatmatkaf
mirhatematkaf
dirhatmatkaf
sihatematkaf
Futur I
echwäert matkafen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matkaf hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*kif mat
du*kifs mat
hien/si,hatt/et*kif mat
mir*kife mat
dir*kift mat
si*kife mat
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatkafen
dugéifsmatkafen
hien/si,hatt/etgéifmatkafen
mirgéifematkafen
dirgéiftmatkafen
sigéifematkafen
Conditionnel Pass compos
echhttmatkaf
duhssmatkaf
hien/si,hatt/ethttmatkaf
mirhättematkaf
dirhttmatkaf
sihättematkaf
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkaf mat!
Plurielkaaft mat!
matkaf
matkafen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
akafenausverkafen bikafenermkafenkafennokafenofkafenopkafenverkafen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles