E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

matkaf-en mitkaufen (D)acheter ensemble (F)
Stammformen matkaf-enkeef-t matmatkaf
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (mat-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten kaaft, kat
Indikativ Aktiv
Prsent
echkaf-e mat
dukeef-s mat
hien/si,hatt/etkeef-t mat
mirkaf-e mat
dirkaaf-t mat
sikaf-e mat
Pass compos
echhumatkaf
duhuesmatkaf
hien/si,hatt/ethuetmatkaf
mirhumatkaf
dirhuttmatkaf
sihumatkaf
Plus-que-parfait
echhatmatkaf
duhasmatkaf
hien/si,hatt/ethatmatkaf
mirhatematkaf
dirhatmatkaf
sihatematkaf
Futur I
echwäert matkaf-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matkaf hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*kif mat
du*kif-s mat
hien/si,hatt/et*kif mat
mir*kif-e mat
dir*kif-t mat
si*kif-e mat
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatkaf-en
dugéifsmatkaf-en
hien/si,hatt/etgéifmatkaf-en
mirgéifematkaf-en
dirgéiftmatkaf-en
sigéifematkaf-en
Conditionnel Pass compos
echhttmatkaf
duhssmatkaf
hien/si,hatt/ethttmatkaf
mirhättematkaf
dirhttmatkaf
sihättematkaf
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkaf mat!
Plurielkaaf-t mat!
matkaf
matkaf-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
akaf-enausverkaf-en bikaf-enermkaf-enkaf-ennokaf-enofkaf-enopkaf-enverkaf-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles