E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kafen kaufen (D)acheter (F)buy (E)comprar (P)
Stammformen kafenkeeftkaf
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Vokalverdoppelung • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten kaaft, kat
Indikativ Aktiv
Prsent
echkafen
dukeefs
hien/si,hatt/etkeeft
mirkafen
dirkaaft
sikafen
Pass compos
echhukaf
duhueskaf
hien/si,hatt/ethuetkaf
mirhukaf
dirhuttkaf
sihukaf
Plus-que-parfait
echhatkaf
duhaskaf
hien/si,hatt/ethatkaf
mirhatekaf
dirhatkaf
sihatekaf
Futur I
echwäert kafen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kaf hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*kif
du*kifs
hien/si,hatt/et*kif
mir*kifen
dir*kift
si*kifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkafen
dugéifskafen
hien/si,hatt/etgéifkafen
mirgéifekafen
dirgéiftkafen
sigéifekafen
Conditionnel Pass compos
echhttkaf
duhsskaf
hien/si,hatt/ethttkaf
mirhättekaf
dirhttkaf
sihättekaf
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkaf!
Plurielkaaft!
kaf
kafen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
akafenausverkafen bikafenermkafenmatkafennokafenofkafenopkafenverkafen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles