E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kaf-en kaufen (D)acheter (F)buy (E)comprar (P)
Stammformen kaf-enkeef-tkaf
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Vokalverdoppelung • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten kaaft, kat
Indikativ Aktiv
Prsent
echkaf-en
dukeef-s
hien/si,hatt/etkeef-t
mirkaf-en
dirkaaf-t
sikaf-en
Pass compos
echhukaf
duhueskaf
hien/si,hatt/ethuetkaf
mirhukaf
dirhuttkaf
sihukaf
Plus-que-parfait
echhatkaf
duhaskaf
hien/si,hatt/ethatkaf
mirhatekaf
dirhatkaf
sihatekaf
Futur I
echwäert kaf-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kaf hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*kif
du*kif-s
hien/si,hatt/et*kif
mir*kif-en
dir*kif-t
si*kif-en
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkaf-en
dugéifskaf-en
hien/si,hatt/etgéifkaf-en
mirgéifekaf-en
dirgéiftkaf-en
sigéifekaf-en
Conditionnel Pass compos
echhttkaf
duhsskaf
hien/si,hatt/ethttkaf
mirhättekaf
dirhttkaf
sihättekaf
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkaf!
Plurielkaaf-t!
kaf
kaf-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
akaf-enausverkaf-en bikaf-enermkaf-enmatkaf-ennokaf-enofkaf-enopkaf-enverkaf-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles