E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

käilen keilen (D)caler (F)
Stammformen käilenkäiltgekäilt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkäilen
dukäils
hien/si,hatt/etkäilt
mirkäilen
dirkäilt
sikäilen
Passé composé
echhugekäilt
duhuesgekäilt
hien/si,hatt/ethuetgekäilt
mirhugekäilt
dirhuttgekäilt
sihugekäilt
Plus-que-parfait
echhatgekäilt
duhasgekäilt
hien/si,hatt/ethatgekäilt
mirhategekäilt
dirhatgekäilt
sihategekäilt
Futur I
echwäert käilen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekäilt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkäilen
dugéifskäilen
hien/si,hatt/etgéifkäilen
mirgéifekäilen
dirgéiftkäilen
sigéifekäilen
Conditionnel Passé composé
echhättgekäilt
duhässgekäilt
hien/si,hatt/ethättgekäilt
mirhättegekäilt
dirhättgekäilt
sihättegekäilt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkäil!
Plurielkäilt!
gekäilt
käilen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles