E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

käil-en keilen (D)caler (F)
Stammformen käil-enkäil-tge-käil-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkäil-en
dukäil-s
hien/si,hatt/etkäil-t
mirkäil-en
dirkäil-t
sikäil-en
Passé composé
echhuge-käil-t
duhuesge-käil-t
hien/si,hatt/ethuetge-käil-t
mirhuge-käil-t
dirhuttge-käil-t
sihuge-käil-t
Plus-que-parfait
echhatge-käil-t
duhasge-käil-t
hien/si,hatt/ethatge-käil-t
mirhatege-käil-t
dirhatge-käil-t
sihatege-käil-t
Futur I
echwäert käil-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-käil-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkäil-en
dugéifskäil-en
hien/si,hatt/etgéifkäil-en
mirgéifekäil-en
dirgéiftkäil-en
sigéifekäil-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-käil-t
duhässge-käil-t
hien/si,hatt/ethättge-käil-t
mirhättege-käil-t
dirhättge-käil-t
sihättege-käil-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkäil!
Plurielkäil-t!
ge-käil-t
käil-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles