E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

käipen
Stammformen käipenkäiptgekäipt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkäipen
dukäips
hien/si,hatt/etkäipt
mirkäipen
dirkäipt
sikäipen
Passé composé
echhugekäipt
duhuesgekäipt
hien/si,hatt/ethuetgekäipt
mirhugekäipt
dirhuttgekäipt
sihugekäipt
Plus-que-parfait
echhatgekäipt
duhasgekäipt
hien/si,hatt/ethatgekäipt
mirhategekäipt
dirhatgekäipt
sihategekäipt
Futur I
echwäert käipen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekäipt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkäipen
dugéifskäipen
hien/si,hatt/etgéifkäipen
mirgéifekäipen
dirgéiftkäipen
sigéifekäipen
Conditionnel Passé composé
echhättgekäipt
duhässgekäipt
hien/si,hatt/ethättgekäipt
mirhättegekäipt
dirhättgekäipt
sihättegekäipt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkäip!
Plurielkäipt!
gekäipt
käipen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles