E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech erkalen sich erklten (D)s'enrhumer (F)
Stammformen sech erkalensech erkalterkalt sech
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerkale mech
duerkals dech
hien/si,hatt/eterkalt sech
mirerkalen eis
direrkalt iech
sierkale sech
Pass compos
echhumecherkalt
duhuesdecherkalt
hien/si,hatt/ethuetsecherkalt
mirhunneiserkalt
dirhuttiecherkalt
sihusecherkalt
Plus-que-parfait
echhatmecherkalt
duhasdecherkalt
hien/si,hatt/ethatsecherkalt
mirhateneiserkalt
dirhatiecherkalt
sihatesecherkalt
Futur I
echwäert erkalen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erkalt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferkalen
dugéifserkalen
hien/si,hatt/etgéiferkalen
mirgéifenerkalen
dirgéifterkalen
sigéifenerkalen
Conditionnel Pass compos
echhttmecherkalt
duhssdecherkalt
hien/si,hatt/ethttsecherkalt
mirhtteneiserkalt
dirhttiecherkalt
sihättesecherkalt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererkaldech!
Plurielerkaltiech!
erkalt
erkalen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles