E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech erkal-en sich erklten (D)s'enrhumer (F)
Stammformen sech erkal-ensech erkal-terkal-t sech
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerkal-e mech
duerkal-s dech
hien/si,hatt/eterkal-t sech
mirerkal-en eis
direrkal-t iech
sierkal-e sech
Pass compos
echhumecherkal-t
duhuesdecherkal-t
hien/si,hatt/ethuetsecherkal-t
mirhunneiserkal-t
dirhuttiecherkal-t
sihusecherkal-t
Plus-que-parfait
echhatmecherkal-t
duhasdecherkal-t
hien/si,hatt/ethatsecherkal-t
mirhateneiserkal-t
dirhatiecherkal-t
sihatesecherkal-t
Futur I
echwäert erkal-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erkal-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferkal-en
dugéifserkal-en
hien/si,hatt/etgéiferkal-en
mirgéifenerkal-en
dirgéifterkal-en
sigéifenerkal-en
Conditionnel Pass compos
echhttmecherkal-t
duhssdecherkal-t
hien/si,hatt/ethttsecherkal-t
mirhtteneiserkal-t
dirhttiecherkal-t
sihättesecherkal-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererkaldech!
Plurielerkal-tiech!
erkal-t
erkal-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles